Rynny wymyślono wiele wieków temu, a ich zadanie od zawsze jest takie samo. Chronić domy przed zagrożeniami związanymi z wodą opadową. Rynny mają sprawnie odprowadzać wodę jak najdalej od fundamentów i ścian twojego domu, aby uchronić go przed takimi problemami jak zawilgocenie fundamentów i ścian, podtopienia, wilgoć i grzyb. Wiele problemów, które powstają w wyniku źle zamontowanych lub zepsutych rynien, są bardzo kosztowne w naprawie.

Z rynnami jest podobnie jak ze zdrowiem – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Gdy już wymienisz cieknące rynny, pamiętaj aby regularnie dbać o ich funkcjonalność. Tylko w ten sposób sprawisz, że nowe rynny będą ci długo służyć. Pamiętaj aby przynajmniej dwa razy do roku oczyścić je z wszelkich zanieczyszczeń i zatorów, które mogą prowadzić do powstawania dziur i przecieków.

Niestety bardzo często zaraz po zamontowaniu nowych rynien i usunięciu przecieków, najczęściej w natłoku obowiązków zapominamy o konserwacji. Nic nie cieknie, więc podświadomie uważamy, że przy rynnach nie musimy nic robić. Do czasu, niestety.

Jeśli twój system rynnowy zaczął przeciekać, najlepiej wynająć profesjonalną firmę, która szybko i sprawnie rozwiąże twoje problemy. Możesz naturalnie podjąć się napraw na własną rękę, ale wybierając ten sposób musisz liczyć się z ryzykiem, że problem może powrócić lub się pogłębić. Poniżej znajdziesz kilka typowych problemów, które najczęściej trapią systemy rynnowe.

Rynny z niskiej jakości materiałów

Jeśli twoje rynny nie działają prawidłowo, jednym z powodów może być złej jakości materiał, z którego zostały wykonane. To jeden z najczęstszych problemów, z jakimi się spotykamy, gdy zakłady nowe rynny. Bardzo często rynny, które wymieniamy, wyprodukowane były z niskiej jakości materiałów. Na rynku masz do wyboru wiele różnych materiałów, np. aluminium, stal, czy miedź. Rodzaj materiału to główny czynnik decydujący o wytrzymałości i żywotności rynien. W RynnyAdamex doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego kładziemy duży nacisk na to, aby materiały do produkcji naszych rynien były najwyższej jakości. Tutaj przeczytasz więcej o właściwościach i żywotności rynien wykonanych poszczególnych materiałów.

Dziury i przecieki

Jeśli w rynnie powstała dziura i pojawił się przeciek, musisz zająć się naprawą problemu jak najszybciej. Jeśli pozostawisz przeciek, z czasem będzie się on powiększał i wyrządzał co raz większe szkody. W takiej sytuacji również najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który sprawnie wymieni przeciekający element. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest montaż rynien bezszwowych, które nie mają połączeń, przez co są odporne na powstawanie dziur i przecieków. Wszystkiego o rynnach bezszwowych dowiesz się z tego wpisu.

Zapchane rynny

Jeśli nie będziesz pamiętać o czyszczeniu rynien, prędzej czy później powstanie w nich jakiś zator. Liście i zanieczyszczenia wchłaniając wodę z czasem mogą sporo ważyć, w wyniku czego mogą prowadzić do wyginania się rynien. Rozwiązanie problemu jest bardzo proste – regularnie czyścić rynny – przede wszystkim jesienią. Wówczas w rynnach zbiera się najwięcej zabrudzeń. Jeśli nie masz możliwości lub po prostu masz lęk wysokości, zawsze do tego zadania możesz wynająć profesjonalną firmę.

Rynny spustowe wylewają wodę tuż pod domem

To kolejny problem, z którym często spotykamy się podczas montażu i wymiany rynien. Bardzo często właściciele domów nie odprowadzają wody z dala od domu, a pozwalają aby wylewała się tuż przy fundamentach. To bardzo szybka i prosta droga do tego, aby zawilgocić fundamenty. Rozwiązanie tego problemu we własnym zakresie jest banalnie proste. Wystarczy, że przedłużysz rurę spustową na tyle, aby woda wylewała się kilka metrów od domu lub skrócisz rurę i ustawisz pod nią zbiornik na deszczówkę lub zwykłą beczkę. W ten sposób nie tylko pozbywasz się problemu z wodą, ale dodatkowo zyskujesz darmową wodę do podlewania w ogrodzie.

Naturalnie to nie wszystkie rozwiązania. Rurę spustową możesz także podłączyć do systemów zbiorczo-rozsączających lub drenażu. W tym celu najlepiej skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.