W większości przypadków, gdy wymieniamy stare, zepsute rynny na nowe lub po prostu instalujemy rynny na nowym budynku, sięgamy po rynny plastikowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że zazwyczaj brakuje nam podstawowej wiedzy na temat różnego rodzaju rynien oraz ich właściwości. Tymczasem mamy do wyboru wiele różnych rynien, wykonanych z różnego rodzaju materiałów. W tym wpisie postaramy się bliżej przedstawić jedno z najlepszych rozwiązań na rynku pod względem stosunku jakości do ceny – rynny stalowe oraz opisać podstawowe różnice pomiędzy rynnami stalowymi, a plastikowymi.

Koszty

Koszty to jeden z podstawowych czynników, jaki bierzemy pod uwagę przy każdym remoncie. Jak pewnie się domyślasz, rynny stalowe są droższe od rynien plastikowych. Średnio, w zależności od tego, czy decydujemy się na zwykłe rynny stalowe, czy rynny ocynkowane, musimy liczyć się z tym, że będą one droższe od rynien wykonanych z pvc o około jedną czwartą.

Kolorystyka

Rynny plastikowe, jak i rynny stalowe można dostać w wielu różnych kolorach, choć kolorystyka rynien stalowych jest zazwyczaj o wiele bardziej szeroka. Bez problemu dobierzesz kolor rynien stalowych tak, aby pasował do twojej elewacji. Sprawdź w jakiej kolorach my oferujemy rynny naszym klientom. Z kolei rynny plastikowe najczęściej można dostać w kolorach: szare, brązowe, białe, ceglaste, czerwone, grafitowe oraz zielone

Montaż

W przypadku rynien tradycyjnych montaż zarówno rynien plastikowych, jak i stalowych jest bardzo podobny. Obydwa rodzaje rynien muszą zostać połączone. Można to zrobić za pomocą specjalnych złączek z gumową uszczelką lub dedykowanego kleju lub w przypadku rynien stalowych można je zlutować. W przypadku rynien kwadratowych, czyli rynien bezszwowych – nie ma takiej konieczności. Rynny bezszwowe produkowane są na miejscu montażu z jednego kawałka blachy, dlatego nie trzeba ich w żaden sposób łączyć. Jeśli nie znasz systemu rynien bezszwowych, zajrzyj na tę stronę, aby poznać to rozwiązanie.

Trwałość

Zarówno rynny stalowe, jak i rynny plastikowe mają podobna żywotność, choć wszystko zależy od samego producenta. W przypadku najwyższej jakości rynien plastikowych możemy mówić o żywotności sięgającej do 30 lat, z kolei w przypadku rynien stalowych ich żywotność może sięgać nawet 50 lat. Jeśli szukasz rynien, które będą ci służyć jeszcze dłużej, to powinieneś zainteresować się rynnami aluminiowymi lub rynnami miedzianymi. Oczywiście musisz także pamiętać, że nie tylko materiał z jakiego będą wykonane rynny decyduje o ich trwałości. Duże znaczenie mają warunki pogodowe w twojej okolicy, sąsiedztwo wysokich drzew, czy po prostu zwykła sezonowa konserwacja rynien (a najczęściej jej brak, który skraca żywotność każdego rodzaju rynien).

Kształty i rozmiary

Obydwa rodzaje rynien można dostać w tych samych rozmiarach. Jest jednak pewna zasadnicza różnica. Rynien plastikowych nie kupisz w systemie bezszwowym. Tylko rynny metalowe można wykonać w technologii seamless.

Które rynny wybrać?

Jeśli nie ogranicza cię budżet i wolisz wydać pieniądze raz a dobrze, to wybierając pomiędzy rynnami plastikowymi, a stalowymi, bez cienia wątpliwości lepszym rozwiązaniem są rynny ze stali. Większy wybór kolorów, dłuższa żywotność, możliwość wybrania systemu rynien bezszwowych. Jeśli szukasz rozwiązania, które jest po prostu tanie, to powinieneś zdecydować się na rynny z pvc.

A jeśli szukasz firmy, która zajmie się montażem rynien, to zapraszamy do kontaktu, a z przyjemnością zajmiemy się twoim projektem.