Większość właścicieli domów zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywają sprawne rynny w utrzymaniu domu w jak najlepszym stanie. I to niezależnie od tego, czy mamy zamontowane rynny plastikowe, czy rynny bezszwowe. Zatkane rynny lub uszkodzony system rynnowy tworzą zagrożenie dla domu, zwłaszcza podczas miesięcy obfitych w deszcze, a więc wiosną i jesienią. Zatorowane rynny w pewnym momencie zaczną przeciekać zalewając elewacje domu.

Dlatego przed zamontowaniem nowych rynien w domu dokładnie przemyśl po jakie rozwiązanie sięgnąć. Do dwóch najczęściej montowanych obecnie rodzajów rynien zaliczamy rynny plastikowe oraz rynny bezszwowe. Czym różnią się od siebie te typy rynien? Poniżej postaramy się wymienić największe zalety oraz wady obydwu systemów.

Rynny plastikowe – zalety

Rynny plastikowe bez najmniejszego cienia wątpliwości należą do najbardziej popularnego rozwiązania dostępnego na rynku. Rynny plastikowe mają wiele plusów. Przede wszystkim są zdecydowanie najłatwiejsze w montażu. Rynny plastikowe są bardzo lekkie i praktycznie każdy jest w stanie zamontować je samodzielnie. Dodatkowo rynny plastikowe dostępne są w określonych wymiarach już docięte i gotowe do instalacji. W przeciwieństwie do rynien ze stali, rynny plastikowe są całkowicie odporne na rdzę. Dzięki temu są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu. Nie trzeba ich malować, a jedynie regularnie czyścić z zanieczyszczeń. Na koniec, choć dla wielu to najważniejsze, rynny plastikowe to najtańsze rozwiązanie na rynku. Jeżeli dysponujesz naprawdę ograniczonym budżetem, rynny plastikowe są rozwiązaniem właśnie dla ciebie.

Wady rynien z plastiku

Rynny plastikowe mają także swoje wady. Przede wszystkim są mało odporne na warunki atmosferyczne. Jeżeli w ciągu roku występują duże wahania temperatur – mrozy zimą i wysokie temperatury latem, po pewnym czasie rynny z plastiku mogą pękać. Rynny z plastiku charakteryzują się najkrótszą żywotnością i musisz pamiętać, że po kilku latach z pewnością będziesz musiał ponownie wymienić przynajmniej część systemu rynien z plastiku.

Rynny bezszwowe – zalety

W przeciwieństwie do rynien z plastiku, rynny bezszwowe są o wiele bardziej wytrzymałe. Wynika to naturalnie z tego, że wykonane są z takich materiałów jak stal ocynkowana, aluminium, czy tytancynk. W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu rynien, rynny bezszwowe potrafią działać bez żadnych zakłóceń przez wiele lat.

Największą zaletą systemu rynien bezszwowych jest to, że są one bardzo odporne na powstawanie przecieków. Ponieważ powstają z jednego kawałka blachy, łączenia powstają jedynie w narożnikach oraz przy rurach spustowych. Rynny plastikowe mają o wiele więcej łączeń. Kolejną zaletą rynien bezszwowych jest bogata kolorystyka. Z łatwością dopasujesz kolor rynien do elewacji swojego domu.

Wady rynien bezszwowych

Rynny bezszwowe są o wiele droższe niż rynny plastikowe. Jeżeli masz bardzo mały budżet, to być może nie jest to rozwiązanie dla ciebie. Dodatkowo samodzielny montaż rynien bezszwowych jest o wiele bardziej skomplikowany niż zwykłych rynien. Naturalnie jest to możliwe, ale najprawdopodobniej do montażu będziesz potrzebował pomocy fachowca.