W poprzednim wpisie omawialiśmy temat jak długo są w stanie wytrzymać rynny. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby przez wiele lat cieszyć się sprawnie działającym systemem rynnowym. A w zasadzie, jeśli czytałeś tytuł tego wpisu, to poznałeś już naszą opinię. Powinieneś bardzo poważnie potraktować sprawę konserwacji rynien. Najlepiej mieć stały harmonogram czyszczenia rynien przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Ma to tym większe znaczenie, jeśli w pobliżu twojego domu rosną duże drzewa, które na jesień gubią liście.

Poniżej dzielimy się kilkoma zaleceniami, dzięki którym konserwacja rynien sprawi, że będziesz cieszył się sprawnie działającym systemem nawet 20 lat. Wystarczy, że będziesz regularnie pamiętał o pewnych czynnościach, a faktycznie o tym, że masz rynny będziesz sobie przypominał tylko raz na jakiś czas. Dodatkowo warto sięgnąć także po specjalne akcesoria, które wydłużają żywotność rynien i sprawiają, że konserwacja rynien staje się jeszcze mniej kłopotliwa. Do najprostszych rozwiązań należą kratki zatrzymujące liście.

Konserwacja rynien to prosta robota

Konserwacja rynien to nie budowa domu. Wcale nie musisz korzystać z usług zewnętrznej firmy i płacić dużych pieniędzy za utrzymanie rynien w dobrym stanie. Stan rynien możesz sprawdzać samodzielnie. Zwłaszcza w okresie jesieni i wiosny. Jeśli regularnie będziesz usuwał zanieczyszczenia, likwidował wszelkie miejsca, gdzie może zbierać się woda, to rynny posłużą ci wiele sezonów.

Pamiętaj jednak, że jeśli w pobliżu domu rosną duże drzewa, to nawet kratki zatrzymujące liście nie zwalniają cię od regularnej kontroli stanu rynien. Nie ominie cię konserwacja rynien choćby dlatego, że drzewa pylą, gubią nie tylko liście, dodatkowo zanieczyszczenia może przenosić wiatr i liczne zwierzęta.

Konserwacja rynien jak widzisz to przede wszystkim ich regularne czyszczenie. Tylko ten zabieg zagwarantuje ci, że rynny będą spełniać swoją funkcję i odprowadzać wodę z dala od domu. Wcale nie musisz ich malować. Zresztą z doświadczenia wiemy, że ludzie często malują rynny, aby przykryć rdzę. A jeśli pojawia się rdza, to wcześniej czy później pojawi się przeciek. Rdzy można było uniknąć, ale właśnie – tu kłania się to co napisaliśmy wcześniej – potrzebna była regularna konserwacja rynien, czyli ich czyszczenie.

Jeżeli mieszkasz w dużym domu – zwłaszcza wielopiętrowym lub jesteś właścicielem lub administratorem dużych budynków, to zdecydowanie skorzystaj z usług profesjonalnej firmy zajmującej się konserwacją rynien. Zdaj się na doświadczenie i sprzęt fachowca.