Na co dzień nie myślimy o rynnach, a przecież odgrywają one kluczową rolę w chronieniu twojego domu przed uszkodzeniami, do których może doprowadzić woda z opadów. Sprawnie działający system rynnowy odprowadza wodę opadową z powierzchni dachu do zbiornika na deszczówkę, oczka wodnego lub studni chłonnej, chroniąc fundamenty domu przed zawilgoceniem.

Sprawnie działający system rynnowy to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że rynny, jak każdy inny element Twojego domu, mają swoją określoną żywotność. Gdy twoje rynny zbliżą się do końca swojego cyklu życiowego i zacznie na nich pojawiać się rdza, lub co gorsze, rynny zaczną przeciekać, powinieneś niezwłocznie zdecydować się na wymianę rynien. Z naszego doświadczenia wynika, że wielu właścicieli domów zbyt długo zwleka z wymianą rynien. Najczęściej wynika to z dwóch przyczyn.

Po pierwsze ludzie często bagatelizują przeciekające rynny. Niestety później tego bardzo żałują. Przeciekająca woda wchłania się w elewację i prowadzi do odpadania tynków, a w dłuższej perspektywie do pojawienia się w domu wilgoci. Druga grupa właścicieli domów po prostu jest przerażona tym, że wymiana rynien to dużo pracy i po prostu odkłada wymianę na później. Efekt końcowy jest taki sam jak w pierwszym przypadku.

Niestety rynny nie są wieczne i każdego właściciela domu czeka ich wymiana prędzej lub później.

Najpopularniejsze rodzaje rynien – ze stali ocynkowanej oraz aluminium, wytrzymają około 20 lat. Rynny miedziane z kolei będą ci służyć nawet 50 lat. Naturalnie żywotność rynien zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich warunki pogodowe, to jak często je konserwujemy, czy właśnie jakość materiału, z którego zostały wykonane.

Kiedy powinieneś rozważyć wymianę rynien? Oto kilka sygnałów, które powinny cię zaalarmować:

  • woda ściekająca wzdłuż rynien spustowych,
  • grzyb pojawiający się przy fundamentach,
  • stojąca woda w rynnach,
  • wygięte lub oderwane rynny,
  • kapiąca woda z rynien,
  • kałuże przy domu
  • gnijące drewniane elementy domu
  • odpadający tynk z elewacji
  • duża ilość rdzy.

Gdy dojdziesz do wniosku, że twoje rynny wymagają wymiany, najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się rynnami. Fachowcy doradzą najlepsze rozwiązanie oraz zadbają o poprawny montaż rynien, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że cały system działa poprawnie.