Ponieważ na rynku mamy bardzo dużo różnego rodzaju rynien do wyboru, nie ma nic dziwnego w tym, że osoby, które na co dzień nie zajmują się tematyką rynien, nie wiedzą na jakie rozwiązanie warto się zdecydować. Rynny z poszczególnych materiałów, czy to z plastiku, czy metalu, stworzono z myślą o różnych zastosowaniach. Jednak wśród wszystkich specjalistów z branży panuje pełna zgodność co do tego, że niezależnie od rodzaju budynku, najlepszym rozwiązaniem są rynny miedziane.

Rynny miedziane są droższym rozwiązaniem od pozostałych dostępnych na rynku, ale ich właściwości sprawiają, że to najlepsza inwestycja, jaką można zrobić instalując lub wymieniając rynny.

Elegancja

Rynny miedziane cieszą się dużym zainteresowaniem ponieważ zdecydowanie najlepiej prezentują się na każdym typie budynku. Zarówno w starym budownictwie, jak i we współcześnie projektowanych domach. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej podkreślić system rynnowy, z tego samego materiału można zakupić także łańcuchy deszczowe.

Najdłuższa żywotność

Spośród wszystkich materiałów, z których produkowane są rynny, to właśnie rynny miedziane mają najdłuższą żywotność. W zależności od grubości materiału, czy warunków atmosferycznych, rynny miedziane mogą wytrzymać nawet 100 lat. Tak więc dosłownie rzecz ujmując, rynny miedziane to inwestycja na całe życie. Instalując rynny miedziane z dużą dozą prawdopodobieństwa już nigdy nie będziesz musiał wymieniać rynien na nowe.

Zapomnij o konserwacji

Miedź stosowana jest od setek lat nie bez powodu. Jest to bardzo trwały i wytrzymały materiał. Rynny miedziane nie wymagają szczególnej uwagi i specjalnej konserwacji. Standardowe wyczyszczenie rynien raz, ewentualnie dwa razy do roku, w zupełności wystarczy.

Mało tego, rynny miedziane są zdecydowanie najbardziej odporne na rdzę. Po dłuższym czasie rynny miedziane nie rdzewieją, a pokrywają się jedynie patyną. Ta zielona powłoka stanowi dodatkową warstwę ochronną przed korozją. Naturalnie jeśli nie podoba ci się patyna, możesz pokryć rynny specjalnym środkiem, który powstrzymuje powstawanie patyny. Nie ma to żadnego wpływu na ich użytkowanie, a jest to tylko i wyłącznie kwestia gustu.

Rynny na wymiar

Rynny miedziane dostępne są zarówno w formie tradycyjnej, półokrągłej, jak i w systemie bezszwowym. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjne rynny, to pamiętaj, żeby podczas montażu zwrócić szczególną uwagę na łączenia odcinków. To jedyny słaby punkt, w którym może dochodzić do przecieków. Problem ten całkowicie eliminują rynny bezszwowe, inaczej ciągłe, które produkowane są na miejscu montażu na dokładny wymiar.

Jedynym minusem tego rozwiązania jest cena. Rynny miedziane to najdroższy produkt dostępny na rynku. Pamiętaj jednak, że to inwestycja jednorazowa, co w dłuższej perspektywie czasu oznacza oszczędność.