Zadanie systemu rynnowego w twoim domu jest banalnie oczywiste. Ma odbierać wodę opadową z dachu i przez rynny oraz rury spustowe kierować ją z dala od domu do miejsca zagospodarowania wody. Wielu właścicieli domów uważa, że po zamontowaniu rynien i sprawdzeniu, czy system jest szczelny i odprowadza wodę, może o nich zapomnieć. Niestety jak z każdą instalacją w domu, także rynny wymagają twojej uwagi. Jeśli zostawisz je same sobie, to prędzej czy później możesz się spodziewać problemów.

Aby zapewnić sprawne działanie rynien, należy o nie dbać. Naturalnie ze względu na inne obowiązki, częste czyszczenie rynien z gromadzących się w nich zanieczyszczeń może być kłopotliwe. Na szczęście jest na to pewien sposób. Są to kratki do rynien, zwane też siatkami. Siatki do rynien instaluje się nad rynnami lub wewnątrz rynien. Doskonale zdają egzamin w zatrzymywaniu wszelkich zanieczyszczeń umożliwiając bezproblemowy odpływ wody opadowej. Dzięki montażowi kratek zdecydowanie rzadziej będziesz musiał kontrolować stan systemu rynnowego.

Jeśli rynny nie są chronione siatkami, istnieje spora szansa, że w końcu powstanie w nich zator. Wystarczy, że jeden większy liść utknie w rynnie, a z czasem będzie on zatrzymywać inne zanieczyszczenia i kolejne liście. Powstały w ten sposób zator z czasem zacznie gnić i będzie prowadził do uszkodzenia rynien. Zator będzie także powodował, że woda zamiast spływać z dachu będzie gromadzić się w rynnach i przeciekać, co może doprowadzić do zalewania elewacji.

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów kratek oraz siatek zabezpieczających, jednak żadne rozwiązanie nie gwarantuje 100% skuteczności. Mniejsze zanieczyszczenia mogą przedostawać się przez oczka w kratkach i trafiać do rynien. Dotyczy to na przykład igieł. Dlatego nawet pomimo zainstalowania siatek ochronnych, należy pamiętać, aby w okresie jesiennym zajrzeć do rynien u usunąć wszelkie zanieczyszczenia, których nie wyłapały kratki.

Jeżeli szukasz firmy, która zajmuje się montażem rynien, to zapraszamy do kontaktu. W naszej ofercie posiadamy rynny kwadratowe z wielu różnych materiałów. W montowanych przez nas systemach oferujemy także instalację kratek, dzięki czemu masz pewność, że twoje rynny będą dobrze zabezpieczone przed zanieczyszczeniami.