Niezależnie od tego, czy lubisz samodzielnie wykonywać różne rodzaju prace w domu, czy też po prostu chcesz oszczędzić trochę pieniędzy na montażu rynien, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach. Rynny odgrywają kluczową rolę w twoim domu, dlatego ich poprawny montaż jest bardzo ważny. W tym wpisie opisujemy trzy najczęściej popełniane błędy, których należy unikać podczas montażu rynien.

Niewłaściwy rozmiar

Jeden z najczęściej pojawiających się błędów podczas montażu to dobór złego rozmiaru rynien. Pamiętaj, że rynny o zbyt wąskim przekroju mogą nie nadążyć z odprowadzaniem wody z dachu. Co zrobić, aby uniknąć tego błędu? Jeśli wymieniasz rynny, które do tej pory się sprawdzały, to sprawa jest prosta. Kupujesz takie same. Jeśli to nowy dom, to musisz wziąć pod uwagę powierzchnię dachu oraz ilość opadów w twoim regionie.

Złe rozmieszczenie haków

To kolejny często popełniany błąd podczas montażu rynien. I jakoś zawsze to złe rozmieszczenie haków dzieje się tylko w jedną stronę. Zawsze stosuje się ich za mało, a jakoś nigdy za dużo. Za rzadkie rozmieszczenie haków może spowodować, że rynny będą się uginać pod wpływem wody/śniegu. Im mniej haków zastosujemy i większe będą odległości między nimi, tym szybciej możemy spodziewać się kłopotów. Haki do rynien powinny być rozmieszczone co mniej więcej 50-60 cm. Takie rozmieszczenie gwarantuje nam spokój.

Montując haki musimy wziąć jeszcze pod uwagę łączenia rynien. Hak nigdy nie powinien znajdować się w miejscu łączenia, ponieważ zaburzy to przepływ wody oraz stworzy miejsce, które może być przyczyną problemów w przyszłości. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie rynien ciągnionych, które nie mają połączeń i przez to nie musimy myśleć o tym podczas przykręcania haków.

Odpowiedni spadek

Zastanawiałeś się w szkole po co ci matematyka? Dodawanie, mnożenie, to jeszcze, ale już bardziej zaawansowane koncepty matematyczne, to przecież tylko teoria… Matematyka jest obecna w naszym życiu praktycznie w każdym aspekcie. Musimy się z nią liczyć także podczas montażu rynien 🙂 Jaki powinien być prawidłowy spadek rynien? Aby woda dobrze spływała w kierunku odpływu i nie stała w korycie, rynny przy dachu powinny być zamocowane ze spadkiem wynoszącym od 0,5 do 0,2% w kierunku rury spustowej.

Czyli jakim? Od 2 do 5 milimetrów na każdy metr rynny. Najlepiej wyjaśnić do na jakimś prostym przykładzie. Jeżeli nasza rynna ma mieć powiedzmy 3 metry długości, to różnica pomiędzy jej początkiem, a miejscem w którym łączy się z rurą spustową powinna wynosić od minimum 6 do 15 mm.

Jeśli chcesz uniknąć tych oraz wielu innych błędów podczas montażu rynien, zdecyduj się na rynny ciągłe, które mają mniej łączeń i są o wiele prostsze w montażu. Możesz też skontaktować się z nami, a z przyjemnością przedstawimy ci wycenę na przeprowadzenie takiego montażu w twoim domu.