Łańcuch deszczowy to dekoracyjny element systemu rynnowego, który wpłynie na poprawę estetyki na zewnątrz twojego domu. Łańcuchy deszczowe, podobnie jak rynny, mają za zadanie odprowadzenie wody deszczowej z dachu. Robią to jednak w widoczny dla oka sposób, w bardzo harmonijny i urokliwy.

Na rynku znajdziesz wiele różnych rozwiązań, stylów i wykończeń łańcuchów deszczowych. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Przy instalacji łańcucha pamiętaj, że bardzo ważne jest miejsce, w którym je zamontujesz. Zapewni to sprawne i skuteczne odprowadzenie wody deszczowej.

Łańcuchy deszczowe wywodzą się z kultury japońskiej. Nazywane są „kusari doi”, co oznacza „rynna z łańcucha”. Od setek lat kusari doi służyły Japończykom do zbierania wody deszczowej. Łańcuchy deszczowe wisiały na każdym domu i odprowadzały wodę do wielkich zbiorników. Zebrana deszczówka była wykorzystywana następnie w domach. Dziś łańcuchy deszczowe montujemy przede wszystkim ze względów estetycznych.

Na rynku mamy dwa główne rodzaje łańcuchów deszczowych.

Zwykły łańcuch deszczowy

Zwykłe łańcuchy deszczowe montuje się zamiast rynny spustowej pod lejem zbiorczym. Dostępne są bardzo współczesne wzory i różne kształty, czy wielkości, a także takie, które bardzo zbliżone są do japońskich oryginałów.

Łańcuch deszczowy najczęściej wykonany jest z miedzi lub aluminium. Oglądanie spływającej po takim łańcuchu wody jest prawdziwym spektaklem, którego reżyserem jest intensywność opadów. Dodatkowo spływająca po łańcuchu woda wydaje bardzo przyjemny odgłos, który przypomina dźwięki kaskady wodnej. Taki typ łańcucha ma tendencję do rozpryskiwania większej ilości wody od łańcucha kubkowego, dlatego nie powinno się go montować blisko okien lub drzwi.

Łańcuch kubkowy

Łańcuch deszczowy z kubkami cieszy się większą popularnością, ponieważ taki model o wiele ciekawiej prezentuje się przy domu. Mamy wiele różnych wzorów, które różnią się wielkością i kształtem kubków. Taki rodzaj łańcucha ma jeszcze jedną dodatkową zaletę. Odprowadza wodę w o wiele bardziej kontrolowany sposób. Łańcuch kubkowy zbudowany jest z kubków bez dna połączonych łańcuchem. Otwarte kubki sprawiają, że woda bez problemu spływa niżej.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie łańcuchów deszczowych w tradycyjny sposób, a więc nad zbiornikiem do deszczówki. W ten sposób połączysz elementy dekoracyjne z funkcją użytkową i zapewnisz sobie darmową wodę do podlewania w ogrodzie.