We wcześniejszych wpisach mogliście poczytać o tym, jak ważną rolę pełni sprawny system rynnowy w każdym domu, czy na temat tego, jak prawidłowo zainstalować rynny. Czy zastanawialiście się jednak nad tym, jak zagospodarować wodę, która spływa do rynien? Zadaniem rynien jest odprowadzenie wody, aby uchronić dom przed wilgocią, jednak, gdy woda będzie po prostu wylewać się z rynien tuż przy fundamentach, to nie rozwiązuje problemu. Mało tego, może prowadzić do zawilgocenia fundamentów.
Poprawny montaż rynien jest naturalnie bardzo ważny, ale wielu właścicieli domów dość lekceważąco podchodzi do tego, co dzieje się z wodą, którą zbierają rynny. Tymczasem zagospodarowanie wody jest równie ważne, co sprawny i bezawaryjny system rynnowy.
Co robić z wodą opadową?
Zagospodarowanie wody opadowej to temat rzeka. W zależności od lokalizacji, otoczenia, uwarunkowań infrastrukturalnych, istnieje wiele sposób zagospodarowania wody opadowej. Poniżej opisujemy kilka najbardziej popularnych rozwiązań, które mogą doskonale sprawdzić się w twoich warunkach.
Studnia rozsączająca/studnia chłonna. To jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Studnia chłonna to nic innego jak dół wypełniony żwirem. Naturalnie nie możesz po prostu wykopać dziury w ziemi i doprowadzić do niej wody rurami. Taka konstrukcja jest niebezpieczna i może szybko się zasypać. Istnieją dwa najczęściej stosowane rozwiązania – betonowe kręgi – takie same jak przy studniach do czerpania wody lub studnie wykonane z tworzywa sztucznego, którą wkopujemy do ziemi.
Głębokość studni oraz ilość żwiru uzależnione są od ilości wody, która zbiera się podczas obfitych opadów. Rynny łączymy z taką studnia przy pomocy pełnych rur drenarskich. To bardzo tanie i efektywne rozwiązanie. Studnie chłonne powinno montować się co najmniej 2 metry od domu, ale im dalej możesz ją założyć, tym lepiej. Naturalnie nie skorzystasz z tego rozwiązania, jeśli całe podwórko masz wyłożone kostką.
Zabierając się za założenie studni rozsączającej musisz pamiętać także o tym, że jej dno musi być powyżej poziomu wód gruntowych. Jeśli mieszkasz na terenach podmokłych, to rozwiązanie także nie sprawdzi się w takich warunkach.
Pojemniki na deszczówkę
Pojemniki na deszczówkę są świetnym rozwiązaniem jeśli masz ogród. Naturalnie są one tylko częściowym rozwiązaniem, ponieważ zimą nie potrzebujemy wody do podlewania i zebrana w ten sposób deszczówkę będziemy musieli po prostu wylewać. Ale jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. Na rynku dostępnych jest wiele różnego typu zbiorników, a do takiej funkcji doskonale sprawdzi się nawet stara, nieużywana beczka.
Jeśli mamy sporo miejsca taki zbiornik możemy zamontować także pod ziemią. Pamiętajmy tylko o tym, aby odpowiednio dobrać wielkość zbiornika do ilości wody, którą zbierają rynny.