Jeśli chodzi o zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do powstawania problemów z rynnami, to nie zawsze liście są najbardziej kłopotliwe. Jeśli zaniedbasz regularne kontrole stanu rynien, to powstające z różnego rodzaju zanieczyszczeń zatory będą np. prowadzić do gromadzenia się wilgoci, a to stwarza idealne środowisko do zaproszenia do rynien żywych stworzeń. A co za tym idzie większych kłopotów. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jak wiele różnych stworzeń może zamieszkać w rynnach?!

Komary

Jak już wspomnieliśmy wyżej, gromadzące się w rynnach liście mogą powodować, że będzie w nich panowała stała wilgotność. Nawet jeśli nie będzie to poważny problem i stojąca w rynnach woda nie doprowadzi do przecieków, to stworzą się wręcz idealne warunki do rozwoju komarów. Odrobina wilgoci to jedyne, czego potrzebują te nieznośne owady, aby się rozmnażać. O ile samym rynnom nie zaszkodzą, to możesz zapomnieć o spędzaniu przyjemnych wieczorów na tarasie.

Ptaki

Ptaki? To niemożliwe, pomyślisz. A jednak. Najczęściej w narożniku, gdzieś wysoko. Pierwsze nagromadzone liście i gałązki, są wskazówką dla wielu ptaków, aby w tym miejscu rozpocząć budowę gniazda.

Naturalnie nie będą to ptaki, które zagrażają tobie i twojej rodzinie, ale pamiętaj, że odchody ptaków potrafią wyrządzić już sporą krzywdę zarówno rynnom, jak i elewacji. Jeśli zauważysz, że ptaki rozpoczęły budowę gniazda gdzieś w twoich rynnach, nie zwlekaj, natychmiast przystąp do usuwania. Nie możesz dopuścić do tego, aby ptaki wydały w tym miejscu potomstwo. Jest spore prawdopodobieństwo, że będą wracać w to samo miejsce, w którym udało im się wyprowadzić lęg.

Pszczoły, osy i… szerszenie

Niestety choć z pozoru miejsce bardzo nieprzyjazne pszczołom, osom, a co najważniejsze szerszeniom, to niestety w dłuższych okresach suszy, lub w przypadku, gdy rynna jest zablokowana i nie spływa nią woda, rynny są idealnym miejscem do budowy gniazda przez te owady. Są osłonięte przed drapieżnikami, i mają do niego łatwy dostęp.

Na gniazda takich owadów trzeba szczególnie zwracać uwagę, jeśli ktoś z domowników jest uczulony na jad. Jeśli znajdziesz lub zlokalizujesz gniazdo os lub szerszeni, nie próbuj sam go usuwać. Skontaktuj się z fachową firmą lub w razie zagrożenia zdrowia, ze strażą pożarną.

Wiewiórki

To o wiele rzadziej występujący rodzaj mieszkańców rynien, ale i wiewiórkom zdarza się wybrać rynnę na miejsce, w którym zamieszka. Wiewiórki często goszczą w rynnach w domkach letniskowych i ogrodowych altanach. Utrzymanie drożnego systemu rynnowego skutecznie zniechęci tego nieproszonego gościa do zaglądania do rynien.

Gryzonie

Myszy, nornice, a nawet szczury także mogą szukać schronienia w naszych rynnach. Zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy szukają cieplejszego schronienia przed zimnymi nocami. Jeśli gryzoń zalęgnie się w rynnie, masz stuprocentową pewność, że prędzej, czy później znajdzie drogę do domu w poszukiwaniu schronienia i pożywienia.

Świetnym rozwiązaniem na zanieczyszczenia rynien są kratki chroniące, które montujemy z naszym systemem rynien bezszwowych. Dowiedz się więcej o rynnach bez łączeń i sprawdź naszą ofertę.