Rynny stanowią kluczowy element każdego domu, ponieważ chronią nieruchomość przed zniszczeniami, do których może doprowadzić woda opadowa. Mało tego, w zależności od położenia działki oraz rodzaju podłoża na działce, prawidłowo funkcjonujące rynny mogą chronić przed sezonowymi podtopieniami.
Przez większość roku nie zwracamy szczególnej uwagi na rynny, a co za tym idzie, praktycznie w ogóle nie zajmujemy się ich konserwacją. Tymczasem rynny są delikatnym produktem i narażone są na wiele problemów. Rynny dość łatwo mogą się wygiąć pod wpływem np. spadającej gałęzi. Bardzo często dochodzi do gromadzenia się w rynnach zanieczyszczeń, co z kolei prowadzi do powstania zatorów i przecieków. W ekstremalnych przypadkach zatory mogą spowodować wygięcie się rynny, a z czasem jej zerwanie.
Właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan naszych rynien. Jeśli przegapimy jakąś nawet drobną usterkę, z czasem problem będzie się pogłębiać, a w rezultacie powstałe szkody mogą okazać się bardzo kosztowne w naprawie.
Naprawa rynien ochroni dach
Jeśli Twoje rynny zostały źle zamontowane, niestety mogą prowadzić do dostawania się wody deszczowej pod gonty. Nie trzeba chyba dodawać, że woda sącząca się pod gonty przez dłuższy czas może doprowadzić do katastrofy. Wymiana belek na dachu to ogromny koszt. Jeśli niedawno budowałeś dom, to z pewnością wiesz jak duże są koszty związane z dachem. Właśnie dlatego montaż rynien warto zlecić profesjonalistom.
Uszkodzenia elewacji
Przeciekające rynny przydachowe lub rury spustowe także mogą doprowadzić do powstania dużych szkód. Nawet najmniejszy przeciek, który na pierwszy rzut oka jest niewidoczny, podczas długiej ulewy może sprawić, że dziesiątki litrów wyciekną na elewacje. Zabrudzenie elewacji to najmniejszy problem. Przeciekająca woda może prowadzić do powstawania wilgoci oraz pleśni, a w najgorszym przypadku nawet do pękania murów.
Fundamenty – podstawa domu
Podstawową funkcją rynien jest odprowadzanie wody jak najdalej od fundamentów domu. Jeśli rynny nie będą poprawnie zamontowane i podłączone do systemu odprowadzania wody, ta będzie gromadzić się wokół domu. Wsiąkając w grunt spora część wody będzie absorbowana przez fundamenty.
Nadmiar wody wokół domu może prowadzić do powstawania wilgoci, która jest bardzo trudna do wyeliminowania. Mało tego, woda opadowa może prowadzić do osiadania domu, a co za tym idzie do powstawania pęknięć. Pozbycie się takiego problemu będzie nie lada wyzwaniem.
Pleśń
Jednym z najczęściej występujących problemów przy niesprawnych rynnach jest pojawianie się pleśni. Jeśli zarodniki grzybów mają dobre warunki – czytaj sporo wilgoci, walka z pleśnią przypomina walkę z wiatrakami. Tylko eliminacja problemu pomoże raz na zawsze pozbyć się pleśni. W tym celu przede wszystkim musimy zadbać o sprawne rynny, które będą efektywnie zabezpieczać dom przed wodą opadową.
Wiemy, że naprawa rynien może być dla wielu osób sporym wyzwaniem, ale jeśli chcesz spać spokojnie i nie martwić się o swój dom, warto zadbać o to, aby przynajmniej dwa razy do roku sprawdzić ich stan, aby w razie zauważenia problemów, natychmiast zająć się ich naprawą.