Znasz to uczucie rosnącego zdenerwowania, gdy w wieczornej prognozie pogody słyszysz jak prezenter zapowiada złą i groźną pogodę? Ulewy, być może towarzyszące burze z nagłymi wyładowaniami, porywiste wiatry, coraz częściej lokalne tornada i trąby powietrzne. Taka pogoda nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale może prowadzić do powstania szkód w twoim domu.
Naturalnie nie istnieje żadne magiczne rozwiązanie, które pozwoli ci zabezpieczyć dom przed każdym możliwym zagrożeniem związanym ze złymi warunkami pogodowymi, ale możesz podjąć pewne działania, dzięki którym zminimalizujesz zagrożenie zalania oraz podobnych niebezpieczeństw związanych z ulewnym deszczem i burzami.
Pamiętaj o tych kilku krokach, które warto zrobić przed, w trakcie oraz po burzy.
Poznaj naszą listę kontrolną dla właścicieli domów w przypadku niebezpiecznych zdarzeń pogodowych:
Przygotuj swój dom na złą pogodę
Zazwyczaj wiemy o jakiej porze roku w naszej okolicy występują bardziej obfite ulewy i burze. Dzięki temu możemy się odpowiednio na ten czas przygotować. Nigdy nie warto zwlekać z tym do ostatniej chwili, ponieważ gdy będziesz robił to na szybko, przekonasz się, że zabraknie ci czasu. Reaguj w porę na znaki ostrzegawcze zanim nadejdzie burza.
Spodziewasz się w okolicy silnego wiatru i ulew? Zabezpiecz wszystkie przedmioty na zewnątrz, które mogą zostać porwane i mogą oderwać się od domu lub z tarasu, albo w drugą stronę, uderzyć w twój dom. Złóż meble ogrodowe i parasol. Schowaj je najlepiej do garażu. Zabezpiecz wiszące doniczki i ozdoby, a najlepiej zdemontuj je na czas wichury.
Martwisz się, że podczas burzy i wichury coś wybije ci okna? Jeśli masz rolety zewnętrzne lub okiennice, zamknij je i ewentualnie zabezpiecz. Jeśli spodziewasz się cyklonu lub orkanu, a nie posiadasz rolet, możesz zabezpieczyć okna montując tymczasowo płyty np mdf.
Przed spodziewaną ulewą koniecznie zajrzyj także do rynien i upewnij się, że nic w nich nie zalega, a woda może bez przeszkód spływać w dół systemu.
Na koniec zrób obchód domu. Szczególnie jeśli przy twoim domu rośnie dużo drzew i krzewów. Zwróć szczególna uwagę na te największe. Czy mają jakieś suche konary? Czy przewieszają się gałęźmi na dach? Jeśli zauważysz jakieś niebezpieczne konflikty pomiędzy drzewami, a budynkiem, koniecznie przytnij drzewa tak, aby chronić dom.
Na koniec warto po prostu ubezpieczyć dom. Wiele osób nie chce z nieznanych mi powodów “tracić” pieniędzy na “niepotrzebne” ubezpieczenie. Do pierwszej tragedii. Naprawdę nikomu nie życzę, ale po prostu warto ubezpieczyć dom również przed skutkami zalań i powodzi.
Podczas burzy
Należy pamiętać, że najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo twoich bliskich. Jeśli na dworze leje jak z cebra, w okolicy walą pioruny, to nie zgrywaj bohatera i nie pakuj się na dach, bo akurat zerwała się rynna. Takie akt bohaterstwa nic nie da, a możesz wpędzić się tylko w większe kłopoty.
Gdy wszystko ucichnie
Gdy pogoda się uspokoi i przestanie lać, nadszedł czas na oszacowanie ewentualnych strat i podjęcie kolejnych kroków.
Po ulewie sprawdź parter lub piwnice domu i poszukaj, czy pojawiła się woda. Jeśli nie doszło do zalania piwnicy to pierwszy plus.
Następnie sprawdź, czy na zewnątrz nie doszło do jakiś uszkodzeń. Sprawdź, czy dach jest cały, czy nie odpadły jakieś pojedyncze dachówki. Sprawdź, czy coś nie leży na dachu lub na podjeździe, czy wszystkie okna są całe i jak wygląda sytuacja w garażu.
Napraw w pierwszej kolejności to, co konieczne jest do zabezpieczenia domu. Czyli ewentualne dziury w dachu lub wybite okna.