Większość właścicieli domów traktuje wymianę rynien jako przykry obowiązek. W pierwszej kolejności zajmują się w ich ocenie ważniejszymi remontami, np. odświeżeniem kuchni, wymianą paneli w korytarzu, czy odświeżeniem ścian w sypialni. Wymiana rynien zazwyczaj znajduje się na końcu listy rzeczy do zrobienia. A najczęściej za wymianę rynien zabieramy się dopiero wtedy, gdy w rynnie zrobi się spora dziura, przez którą przecieka woda lub gdy zaczyna odpadać tynk w okolicach rynny. Wielu właścicieli domów nie docenia jak ważną rolę w każdym domu pełni sprawny system rynien.

Rynny zabezpieczają dom przed wieloma zagrożeniami, które wiążą się z wodą opadową:

  • wilgocią w okolicach dachu, w fundamentach i na ścianach domu, które są przyczyną żółtych przebarwień,
  • powstawaniu kałuż w miejscach, w których zbiera się woda opadowa, szczególnie zbyt blisko budynku,
  • wilgocią a nawet pękaniem fundamentów,
  • odpadaniu elewacji,
  • powstawaniu pleśni oraz rozwojowi innych grzybów na ścianach oraz elewacji.

Zastanawiałeś się kiedyś na czym polega zasada działania systemu rynien? Rynny to horyzontalne półotwarte kanały zamontowane przy krawędzi dachu, których zadaniem jest zbieranie wody, która spływa z dachu. Woda rynnami spływa do rur spustowych, które kierują ją następnie do miejsca zagospodarowania wody opadowej.

To takie banalne, ale mogę się założyć, że nigdy się nad tym nie rozwodziłeś. Zapewniam cię jednak, że jest kilka dodatkowych aspektów, o których należy pamiętać, aby mieć pewność, że system rynien będzie na wiele lat gwarantował ci najlepszą ochronę przed skutkami opadów.

Przystępując do wymiany rynien weź pod uwagę także następuje sprawy:

Określ swój budżet

Określenie budżetu na wymianę rynien to pierwszy krok, który powinieneś zrobić przystępując do wymiany. Od niego zależy na jakie rynny będzie cię stać, jaki system zastosujesz, czy będziesz robić to sam, czy może zatrudnisz profesjonalna firmę. Najlepiej skontaktować się z wybranym wykonawcą, który doradzi ci najlepsze rozwiązanie. Podpowie jaki materiał, styl, dodatkowe akcesoria wybrać, czy jak kształtują się koszty robocizny. Nie popełniaj częstego błędu i nie wybieraj drogi na skróty. Pozorna oszczędność na niskiej jakości materiałach lub mniejszej ilości wieszaków lub rezygnacji z niektórych akcesoriów, może prowadzić do nieprzewidzianych dodatkowych kosztów w niedługiej przyszłości. Chytry dwa razy traci.

Wybierz właściwego wykonawcę

Wielu właścicieli domów uważa, że koszt instalacji rynien przez fachowców jest tak wysoki, że decyduje się na samodzielny montaż. Niestety wiele osób później żałuje swojej decyzji. Jeśli nie zajmujesz się montowaniem rynien na co dzień, ta z pozoru prosta czynność może przysporzyć ci sporo problemów.

Nie dość, że możesz popełnić wiele błędów, to dodatkowo poświęcisz na montaż bardzo dużo czasu. Ewentualne błędy w sztuce będą następnie cię sporo kosztowały w przyszłości.

Zdecyduj się na najlepsze materiały

Gdy określisz już ile masz pieniędzy na wymianę rynien, musisz ocenić uwarunkowania strukturalne budynku oraz jego potrzeby. Ten krok najlepiej przeprowadzić pod okiem zawodowca, który doradzi jaki materiał najlepiej się sprawdzi i wpasuje się w twój budżet.

Koszt materiału uzależniony jest od jakości jakiej się spodziewasz. Do najbardziej wytrzymałych należą rynny miedziane, wiele lat żywotności zapewnią ci także rynny ze stali nierdzewnej, stalowe ocynkowane, a nieco krócej wytrzymają rynny aluminiowe oraz rynny plastikowe.

Do wyboru masz także różne rodzaje systemów rynien. Tradycyjne rynny łączone oraz rynny kwadratowe, tzw. rynny ciągnione. Rynny kwadratowe produkowane są na dokładny wymiar na miejscu montażu i nie posiadają praktycznie łączeń, dzięki czemu charakteryzują się o wiele mniejszą ilością miejsc, w których mogą powstawać przecieki.

Więcej informacji o systemie rynien kwadratowych znajdziesz tutaj. Z kolei jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach poszczególnych typów rynien, to zajrzyj tutaj.

Pomyśl o środowisku

Montując lub wymieniając rynny warto pomyśleć o środowisku, a przy okazji o własnych portfelu. Montując rynny pomyśl o gromadzeniu wody deszczowej. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy bezśnieżne zimy i ciepłe lata powodują coraz większą suszę. Jeśli masz ogród, to woda deszczowa może być darmowym źródłem wody do podlewania, co będzie miało przełożenie na niższe rachunki za wodę. Na rynku istnieje wiele sposobów za zagospodarowanie wody deszczowej. Możesz do tego wykorzystać nawet zwykłą beczkę spożywczą albo specjalne ozdobne pojemniki, ale także wkopywane zbiorniki podziemne. Przy droższych rozwiązaniach wodę deszczową możesz wykorzystywać także w domu na przykład do spłukiwania toalety.

Pamiętaj o konserwacji

Jeśli chcesz cieszyć się sprawnym systemem rynien przez wiele lat, nie możesz zaniedbywać konserwacji rynien. Zwłaszcza jeśli w twojej okolicy sporo pda lub w okolicy domu rosną duże drzewa. Jeśli dwa razy do roku wejdziesz na drabinę i zajrzysz do rynien lub zamówisz do tego profesjonalną firmę, to zdecydowanie ograniczysz możliwość powstania zatorów, przecieków, rdzy, wilgoci, czy grzybów.

Rynny to tarcza ochronna twojego domu przed wszelkimi uszkodzeniami związanymi z wodą deszczową. Właśnie dlatego nie powinieneś lekceważyć wymiany bądź instalacji rynien w swoim domu.