Woda opadowa może uszkodzić twój dom na wiele sposobów. Woda opadowa może dostać się do wewnątrz domu przez przeciekający dach i okna, przez źle zamontowane rynny lub przez uszkodzenie w rynnach. Gdy woda dostanie się do domu może wyrządzić wiele kosztownych szkód. Dlatego tak ważne jest szybkie wykrywanie usterek, a najlepiej lokalizowanie problemów w momencie, gdy pojawiają się sygnały ostrzegawcze. Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać, niż leczyć. W ten sposób możemy uniknąć wielu kłopotów.

Jeśli podczas budowy domu pomyślałeś o zapewnieniu sobie bezpiecznego wejścia na dach, to przynajmniej dwa razy w roku warto wejść na dach i przyjrzeć się orynnowaniu oraz całej powierzchni dachu. Jeśli nie zadbałeś o to, to konieczne będzie zaopatrzenie się w wysoką drabinę lub skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.

Szczegółową inspekcję dachu warto przeprowadzić zwłaszcza po obfitych zimowych śnieżycach oraz mrozach i wiosennych roztopach. Warto dokładnie sprawdzić cały dach w poszukiwaniu ewentualnych pęknięć. Zamarzający śnieg i deszcz, które następnie się topią to idealne warunki do powstawania szczelin, przez które woda będzie powoli przeciekać do wnętrza.

Po inspekcji warto sporządzić listę uszkodzeń i jeśli nasz dom jest ubezpieczony, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić się do ubezpieczyciela, aby sprawdzić, czy nie należy nam się odszkodowanie. Naprawdę warto. Jeden z naszych klientów nie zorientował się przez całą jesień, zimę i wiosnę, że podczas wichury zerwało mu z dachu metalową blachę, która przykrywała nieużywany przewód kominowy pod kominek. Klient zorientował się dopiero wówczas, gdy spod komody zaczęła wypływać woda.

Po odstawieniu mebli okazało się, że ściana była już tak nasiąknięta wodą, że po prostu zaczęła “płakać”. Klient wezwał nas na ratunek. Zamontowaliśmy nową blachę, zrobiliśmy dokumentację fotograficzną, a następnie sprawa została zgłoszona do ubezpieczyciela. Po kilku dniach pojawił się przedstawiciel firmy, który po dokonaniu dodatkowej własnej dokumentacji oraz zebraniu wszystkich informacji, szybko zatwierdził wypłatę odszkodowania. Na ubezpieczeniu domu nie warto oszczędzać…

Jeśli zaobserwowałeś wygiętą rynnę lub dziurę w rynnie, niezwłocznie wymień swoje rynny na nowe. Sprawdź jaki rodzaj rynien wybrać w zależności od budżetu, którym dysponujesz. Zastanów się także, czy nie warto wymienić rynien na rynny ciągłe, czy inaczej rynny ciągnione. Taki rodzaj rynien nie posiada tak wielu łączeń, jak rynny tradycyjne, dlatego charakteryzuje się o wiele większą żywotnością.