W tym artykule podpowiadamy czym uszczelnić rynny.
Powszechne jest przekonanie, że najwięcej uszkodzeń rynien powstaje zimą lub wczesną wiosną, gdy występują częste wahania temperatur i liczne rodzaje opadów atmosferycznych. Tymczasem równie groźne dla rynien, zwłaszcza tradycyjnych rynien łączonych, jest gorące lato.
Jeśli twoje rynny były spawane, to prawdopodobnie wysokie temperatury im nie straszne. O wiele gorsza dla nich jest zima. Jeśli jednak twoje rynny były łączone za pomocą bardzo popularnych obecnie uszczelek z gumami, to wysokie temperatury powodują, że uszczelki często ulegają deformacji i tracą swoje właściwości. Najzwyczajniej pękają, przez co powstaje otwór dla wody.
Jeśli pomyślimy, że jesienią te same uszczelki muszą mierzyć się z dodatkowymi opadami, a dodatkowo gromadzą się w nich liście, a zimą marznący deszcz i lód, to staje się oczywiste, że prędzej czy później taka uszczelka niestety musi przestać działać. Mało która, kilkuletnia rynna, jest w stanie wytrzymać w takich warunkach.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest po prostu rezygnacja z rynien łączonych i przy nadarzającej się okazji wymiana całego orynnowania na rynny ciągnione, które nie mają w ogóle łączeń. W ten sposób pozbywasz się takiego problemu raz na zawsze.
Niestety z czasem każda łączona przy pomocy uszczelek rynna zacznie przeciekać, a przeciekająca woda będzie wyrządzać coraz więcej szkód.
Nieszczelna rynna podczas każdego, nawet najmniejszego deszczu nie będzie spełniała swojej roli i chroniła naszych ścian. Za każdym razem woda przez dziurawą uszczelkę będzie spływała po ścianach i tynkach. Twoja elewacja szybko stanie się brudna, a co jeszcze gorsze, na ścianach budynku z czasem pojawią się pęknięcia.
Czym uszczelnić rynny?
Oczywiście nie zawsze mamy możliwość, aby od razu wymienić całe orynnowanie. W takiej sytuacji musimy jak najszybciej uszczelnić rynnę, aby wyeliminować przeciek. W tym miejscu najczęściej pojawia się pytanie, czym uszczelnić rynny?
Sprawdź stan rynien
W pierwszej kolejności sprawdź, w jakim stanie są rynny. Być może uszkodzenie jest tak duże, że niestety nie pomoże żadne rozwiązanie. Jeśli długo zwlekałeś z zabraniem się za cieknącą rynnę, uszkodzenia mogą być poważne.
Najlepiej zabrać się za pracę wtedy, gdy nie pada. Aby sprawdzić, w których miejscach rynna jest nieszczelna najprościej jest wlać do niej wodę. Gdy ustalisz już, w których miejscach są przecieki, możesz użyć na przykład uszczelniaczy dekarskich.
Czym uszczelnić rynny? Uszczelniacze
Są proste w użyciu i charakteryzują się doskonałą przyczepnością do większości powierzchni. Uszczelniacze to substancje na bazie kauczuku. Kupując taki uszczelniacz do rynien zwróć uwagę, aby nadawał się do użycia zarówno w wilgotnych jak i suchych warunkach.
Warto także zwrócić uwagę na kolor uszczelniacza. Dlaczego? Otóż po użyciu uszczelniacza bardzo często nie możemy go już pomalować. Oczywiście na rynku dostępne są też takie, które dają się malować, ale jeśli zależy nam na estetyce, to trzeba zdawać sobie sprawę, że trudno będzie nam idealnie pomalować powierzchnię uszczelnioną, tak aby nie było widać różnicy. Użyty przez nas uszczelniacz powinien być także odporny na działanie czynników atmosferycznych.