Jeśli mieszkasz w domu, to z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby mieć sprawnie działający system rynnowy. W końcu od poprawnie funkcjonujących rynien zależy bezpieczeństwo twojego domu w okresach wzmożonych opadów. Sprawne rynny pomogą ochronić twój dom przed licznymi problemami, które może spowodować woda opadowa. Zaliczyć do nich możemy zalewanie piwnicy, zawilgocenie fundametów, powstanie wilgoci, a nawet pleśni, czy uszkodzenia elewacji, a nawet dachu. Wybierając rynny do swojego domu, warto wiedzieć, jakie mamy możliwości i dostępne rozwiązania.
Rynny mogą być wykonane np. z plastiku, aluminium, stali, czy miedzi. Podejmując decyzje o zakupie rynien warto wziąć pod uwagę kilka spraw. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że to inwestycja, która będzie chronić twój dom przed poważniejszymi problemami. Jeśli chcesz zakupić najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku, powinieneś sięgnąć po miedziane rynny. Dlaczego? Poniżej postaramy się wyjaśnić, dlaczego miedziane rynny to zdecydowanie najlepsza inwestycja.
Miedziane rynny są bardzo estetyczne
Miedziane rynny bardzo dobrze się prezentują i dodadzą twojemu domowi sporo uroku. Miedziane rynny z czasem pokrywają się patyną, która zapewnia jedyny w swoim rodzaju efekt wizualny.
Naturalnie utlenienie się miedzianych rynien nie dzieje się z dnia na dzień. Na powstanie takiego efektu trzeba poczekać nawet kilka lat. Jeśli jednak wolisz zachować oryginalny kolor rynien, trzeba pokryć je specjalnym środkiem ochronnym.
Miedź to materiał przyjazny środowisku i bardzo wytrzymały
Miedź to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów. Żywotność miedzianych rynien ocenia się na co najmniej 50 lat. Inwestując w miedziane rynny, prawdopodobnie kupujesz je pierwszy i ostatni raz. Naturalnie są one droższe, ale koszt ich zakupu zwróci się na przestrzeni lat. Więcej informacji o właściwościach rynien z miedzi dowiesz się z tego wpisu.
Warto także dodać, że miedź jest materiałem, który można w całości poddać recyklingowi, w przeciwieństwie na przykład do aluminium.
Rynny miedziane są odporne na korozję oraz grzyby. Dzięki temu o wiele trudniej powstają w nich warunki do powstawania zatorów. A to z kolei sprawia, że wymagają o wiele mniej naszej uwagi. Będziesz je musiał czyścić o wiele rzadziej niż rynny wykonane z innych materiałów. A jeśli zamontujesz także kratki na rynny, to najczęściej będziesz mógł zapomnieć o konieczności regularnego ich czyszczenia.