Dwa najważniejsze elementy każdego domu to dach i fundamenty. Część fachowców uważa, że fundamenty są najważniejsze. W końcu jak sama nazwa wskazuje, to one są podstawą całego budynku. Niezależnie od tego sporu, każdy zgodzi się, że fundamenty mają kluczową rolę dla każdego budynku i dlatego odpowiednie zadbanie o nie oraz ochrona przed zniszczeniem jest bardzo ważna.
Jeśli dopuścisz do uszkodzenia fundamentów, to musisz liczyć się z bardzo kosztownym usuwaniem problemu lub nawet w najgorszym wypadku, z możliwością powstania takich uszkodzeń, które spowodują, że dalsze zamieszkiwanie w domu stanie się niemożliwe. Pamiętaj, że uszkodzone fundamentu to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców.
Największe zagrożenie dla fundamentów stanowi gromadząca się wokół nich woda opadowa. Dlatego tak ważne jest zadbanie o właściwą izolację fundamentów oraz odprowadzenie wody poprzez np. drenaż już na etapie budowy budynku.
Nie wiesz w jaki sposób sprawdzić, czy twoje fundamenty wymagają uwagi? To naprawdę nic trudnego i z pewnością sam jesteś w stanie ocenić, jak wygląda sytuacja w twoim domu.
Oznaki uszkodzeń fundamentów przez wodę
Poniżej znajdziesz kilka najczęściej występujących objawów problemów z nadmiarem wody przy fundamentach.
Przede wszystkim musisz sobie zdawać sprawę, że woda może uszkodzić fundamenty zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku. Ale to chyba oczywiste? Pierwszym objawem dużej ilości wody jest odpadająca farba lub tynk. O problemie świadczyć będzie także wilgoć na ścianach i pojawiające się ogniska pleśni. Często nieprzyjemny zapach. Kolejnym poważniejszym sygnałem jest pękająca podłoga w piwnicy lub pęknięcia na ścianach.
Zupełnie takie same objawy będą pojawiać się także na zewnątrz. Dodatkowo sygnałem, który może świadczyć o zbyt dużej ilości wody w okolicy fundamentów, będą pojawiające się dołki odkrywające fundamenty. Są one sygnałem, że w tym miejscu ziemia chłonie dużo wody, a podczas opadów na pewno tworzą się tam kałuże.
Zbyt duża ilość wody w jednym miejscu wokół domu może z czasem prowadzić do nierównego osiadania budynku, co w efekcie może prowadzić do powstania poważnych wad konstrukcyjnych.
Jak zabezpieczyć się przed wodą?
Sprawa jest prosta. Jeśli zadbałeś podczas budowy o izolację oraz drenaż, to teraz musisz tylko dbać o sprawność systemu rynien i odprowadzania wody.
Przeciekająca przez dłuższy czas rynna to najlepszy sposób na kłopoty. Na pewno doprowadzi do zniszczenia elewacji, a może także spowodować zalewanie fundamentów.
Nie odkładaj wymiany uszkodzonej rynny w czasie. To, że “na razie dziurka jest mała”, nie oznacza, że za chwilę nie będzie dla ciebie bardzo kosztowna. Zwlekanie z wymianą uszkodzonej rynny to najczęstszy powód zniszczenia elewacji z jakim się spotykamy podczas realizacji różnych projektów.
Pamiętaj także, aby regularnie czyścić rynny. Zapchane rynny to kolejny z głównych powodów, przez który woda trafia w okolice fundamentów.