Na rynku mamy do wyboru wiele różnego rodzaju rynien. Zarówno pod względem materiałów, kształtu, czy koloru. Jednak decydując się na wymianę lub zakup rynien, podstawowym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest to, czy zdecydować się na rynny tradycyjne, czyli łączone z wielu elementów, czy rynny bezszwowe.
W tym wpisie postaramy się opisać kilka najważniejszych wad i zalet obydwu rozwiązań, aby ułatwić ci podjęcie decyzji.
Zalety rynien łączonych
Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest łatwość samodzielnego montażu. Rynny łączone są lekkie i łatwo nimi manewrować, nawet na drabinie. Naturalnie nie każdy lubi pracę na wysokościach, ale jeśli nie widzisz w tym problemu, to ten rodzaj rynien jest łatwy w montażu.
Rynny łączone mogą być wykonane z plastiku, w przeciwieństwie do rynien ciągłych. Jeśli szukasz bardzo taniego rozwiązania, to rynny z plastiku są zdecydowanie najtańsze.
Wady rynien tradycyjnych
Ponieważ rynny łączone, jak sama nazwa wskazuje, mają łączenia, są bardziej narażone na powstawanie dziur w miejscach łączenia. Niezależnie od tego, w jaki sposób połączymy rynny, miejsca łączeń zawsze będą bardziej narażone na przecieki.
Dotyczy to zwłaszcza rynien stalowych, które są bardziej podatne na rdzę.
Choć plusem rynien łączonych jest to, że łatwiej je zamontować, to trzeba też pamiętać, że np. rynny aluminiowe są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Zarówno podczas montażu, czy chociażby podczas czyszczenia.
Zalety rynien bezszwowych
Największą zaletą rynien bezszwowych jest to, że wykonane są z jednej rolki metalu, a więc nie mają łączeń. Dzięki temu są znacznie trwalsze od rynien łączonych.
Ta sama cecha sprawia, że rynny bezszwowe są o wiele bardziej odporne na powstawanie dziur i co za tym idzie przecieków.
To wszystko zaś sprawia, że rynny bezszwowe mają o wiele dłuższą żywotność od rynien łączonych.
Wady rynien bezszwowych
Podstawową wadą tego rozwiązania jest to, że do ich produkcji potrzebna jest specjalistyczna maszyna, a ich montaż jest o wiele trudniejszy niż rynien łączonych. Jeśli planujesz samodzielnie wymienić rynny, to rozwiązanie może nie być odpowiednie dla ciebie.
Ponieważ samodzielny montaż rynien bezszwowych może nie wchodzić w grę i konieczne będzie zatrudnienie specjalistycznej firmy, to rozwiązanie może okazać się droższe od tradycyjnego systemu rynien.
Jak widzisz, to które rynny możemy nazwać lepszymi, zależy tak naprawdę od wielu czynników. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzą się rynny łączone, a w innych rynny bezszwowe.