System rynnowy pełni kluczową rolę w chronieniu twojego domu przed zmorą każdego właściciela – zawilgoceniem. Aby zapewnić sobie taką ochronę, twoje rynny muszą być poprawnie zamontowane oraz podpięte pod system odprowadzania lub gromadzenia deszczówki. W okresach dużych opadów, twoje rynny muszą radzić sobie z ogromną ilością wody. Dodatkowo muszą radzić sobie z silnym wiatrem, nasłonecznieniem i muszą być zabezpieczone przed liśćmi oraz innymi zanieczyszczeniami. Jeżeli źle zamontujesz rynny, np. użyjesz zbyt małej ilości uchwytów, po pewnym czasie zaczną pojawiać się problemy z jego prawidłowym funkcjonowaniem.

Naturalnie rynny możesz zamontować samodzielnie, o czym możesz przeczytać tutaj. Jeśli jednak nie masz fachowej wiedzy, to zastanów się, czy jesteś w stanie zrobić to prawidłowo? Jeśli nie chcesz ryzykować, to zdecydowanie zachęcamy cię do skorzystania z pomocy specjalistów.

Poniżej dzielimy się kilkoma poradami na temat tego, na co zwracać uwagę podczas zakupu oraz montażu rynien, aby mieć pewność, że będzie działał niezawodnie.

Wybierz odpowiedni rodzaj materiału

Na rynku możemy znaleźć rynny wykonane z wielu różnych materiałów. Jeżeli nie zajmujesz się tym tematem, to prawdopodobnie nie wiesz, na jakie rynny się zdecydować. Jako specjaliści w tej branży polecamy stosować się do jednej prostej zasady – wybrać najbardziej wytrzymałe rynny, które cenowo mieszczą się w naszym budżecie. Przed zakupem rynien warto także skontaktować się z firmą montażową, której pracownicy dysponują fachową wiedzą i mogą pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru.

Więcej informacji na temat różnego rodzaju materiałów, z których produkuje się rynny znajdziesz w tym wpisie.

Miejsce i sposób montażu

Ludzie często uważają, że rynny powinniśmy montować tuż przy dachu. Tymczasem jest to bardzo złe rozwiązanie. Część wody zamiast trafiać do rynny będzie przeciekać pomiędzy dachem, a rynną i będzie dostawać się pod dach lub wprost na elewację. Poprawnie zamontowane rynny powinny wisieć kilka centymetrów poniżej linii dachu. Jak widzisz nawet taki aspekt ma spore znaczenie dla poprawnego działania całego systemu.

Rozmieszczenie uchwytów

Taka niby drobnostka, ale ma ogromne znaczenie. Odpowiednie odległości pomiędzy uchwytami gwarantują sprawne i długie działanie rynien. To, ile uchwytów należy zastosować, uzależnione jest wielu różnych czynników. Zaliczamy do nich ilość opadów, materiał, z którego wykonane są rynny, czy np. długość montowanych odcinków.

Oblachowanie

Instalacja oblachowania pod gontami oraz na tylnej stronie rynien zabezpieczy przeciekaniu wody za rynnami, które może potencjalnie prowadzić do zniszczenia elewacji, powstawaniu grzyba oraz wilgoci. Oblachowanie powinno znajdować się zarówno pod gontami, jak i papą. Jeśli używasz zbyt krótkiej blachy, która nie dochodzi do krawędzi rynny, użyj dodatkowego metalowego łącznika, aby bez problemów dosięgnąć do krawędzi rynny.

Jak widzisz, prawidłowe zamontowanie orynnowania w twoim domu jest bardzo ważne, z wielu powodów i może zaoszczędzić ci sporo wydatków w przyszłości. Decyzja należy do ciebie. Możesz podjąć wyzwanie i zamontować rynny samodzielnie, albo zlecić prace profesjonalistom.

Choć instalacja rynien może wydawać się bardzo prostym zadaniem, to jeśli nie masz do czynienia na co dzień z tego typu pracą, to istnieje spora szansa, że przy wierceniu drugiego otworu na hak na drabinie lub na dachu, już będziesz miał dosyć.

Firma Adamex zajmuje się profesjonalnym montażem rynien kwadratowych. Zlecając nam wykonanie lub wymianę rynien w swoim domu masz pewność, że rynny będą dokładnie docięte na wymiar, użyjemy właściwej ilości uchwytów i zadbamy o poprawne podłączenie rur spustowych z systemem zagospodarowania wody deszczowej.

Skontaktuj się z nami, podaj szczegóły dotyczące twojego systemu rynien, a wspólnie dobierzemy najlepsze rozwiązanie.