Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni przekrój rynien
Rynny zamontowane na twoim domu mają spełniać jedno podstawowe zadanie: mają odebrać i odprowadzić całą wodę, która do nich spłynie. Dlatego dobór odpowiedniego rozmiaru jest tak ważny. Jeżeli zdecydujesz się na zbyt mały przekrój rynien, może okazać się, że podczas mocnych opadów spora część wody spływa po elewacji twojego domu. W ten sposób szybko może dojść do uszkodzeń nie tylko elewacji, ale także budynku.
Unikaj zbyt dużych przerw pomiędzy uchwytami dla rynien
Uchwyty to przecież jedyny element, który cały twój system rynnowy łączy z budynkiem. Właśnie dlatego uchwyty do rynien muszą być odpowiednio rozmieszczone. Jeżeli umieścisz uchwyty daleko od siebie, może okazać się, że rynny zaczną się obwieszać pod ciężarem wody. W efekcie woda zacznie się z nich przelewać. Jeżeli taka sytuacja wystąpi w kilku miejscach, to z czasem przelewająca się w wielu punktach woda sprawi, że cała rynna odpadnie od domu. Zazwyczaj odległość około 60 cm jest wystarczająca. Jednak wszystko zależy od faktycznego kształtu każdego systemu rynnowego.
Zwróć uwagę na kąt nachylenia
Kąt nachylenia zastosowany podczas montażu rynien to bardzo istotny czynnik, który ma decydujący wpływ na dobrze zamontowaną i działającą instalację. Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały kąt mogą mieć zły wpływ na szybkość z jaką spływa woda w rynnach. Rynny powinny być ułożone ze spadkiem 0,5 do 2% (od 0,5 do 2 cm na 1 m długości). Spadek powinien być stały na całej długości pomiędzy wpustami. W przeciwnym wypadku woda nie będzie dobrze spływać.
Unikaj zbyt wielu połączeń
Łączenia to najsłabszy punkt każdego systemu rynien. To na łączeniach powstają problemy, wycieki i erozja. Im mniej łączeń tym montaż rynien będzie łatwiejszy, a do tego pozwoli ci wyeliminować najsłabsze ogniwa. Problem łączeń całkowicie rozwiązują rynny ciągnione, takie jak te produkowane przez Rynny Adamex. Sprawdź na czym polega system rynien ciągłych lub też bezszwowych.
Pamiętaj o poprawnym montażu rynien spustowych
Montaż rynien to nie tylko instalacja rynien przydachowych, ale także rynien spustowych. Ich odpowiednie ułożenie oraz ilość jest także bardzo ważna. Zbyt mała ilość rynien odprowadzających wodę może powodować, że system będzie się przepełniał i podczas dużych opadów woda może przelewać się przez rynny.